koszt fotografii ślubnej

CO WPŁYWA NA CENĘ FOTOGRAFII ŚLUBNEJ

BLOG

DLACZEGO USŁUGI FOTOGRAFICZNE TAK DUŻO KOSZTUJĄ?

Zastanawiasz się czasem dlaczego musisz tak dużo zapłacić za sesję fotograficzną lub reportaż? Czy wiesz co wchodzi w cenę fotografii.

Chciałabym Wam ten temat trochę rozjaśnić. Na temat cen fotografii ślubnej powstało już wiele stereotypów. Niektórzy uważają, że fotografia ślubna to łatwy zarobek i w ogóle skąd ten pomysł żeby za „cykanie zdjęć na ślubie” (który trwa raptem kilka lub kilkanaście godzin) życzyć sobie kilku tysięcy złotych (tyle ile pracujący na etacie Polak zarabia przez cały miesiąc swojej pracy).
Jestem przekonana, że takie myślenie wynika po prostu z niewiedzy i nie znajomości tematu. Osoby, które nie pracowały w zawodzie fotografa ślubnego mają o tej pracy mylne wyobrażenie, dlatego postaram się to tutaj pokrótce wyjaśnić.

Uwiecznianie ślubów na zdjęciach i filmach to naprawdę odpowiedzialne zajęcie, które wymaga wielu umiejętności, czasu, wysiłku, pomysłu i z którym związane są duże inwestycji choćby w profesjonalny sprzęt.

Ze zdjęciami jest podobnie jak z obrazami. W skład ceny obrazów Picassa nie wchodzi tylko koszt farb i sztalugi. Na cenę i wartość usługi wpływa też wiedza, doświadczenie i umiejętności oraz opinia innych jaką wypracował artysta na temat swój i swoich prac.

Oczywiście ceny usług fotograficznych są różne, podobnie jak ceny obrazów. Znajdziecie na rynku fotografów i kamerzystów świadczących usługi za kilkaset złotych, znajdziecie też takich którzy biorą za swoje usług kilka lub nawet kilkanaście tysięcy. Cena nie jest wyssana z palca i składa się na nią kilka istotnych czynników, które można łatwo określić (jak koszty które ponosi wykonawca podczas swojej pracy), oraz ten czynnik niematerialny i nienamacalny, trudniejszy do określenia i zdefiniowania (jest on związany z wizją, stylem pracy, wyrazem artystycznym, pomysłem oraz umiejętnościami i doświadczeniem).

Można to w uproszczeniu porównać do cen samochodów. Na pewno znajdziecie samochód, który kosztuje tysiąc złotych, ale wiele jest też takich które kosztują kilkadziesiąt tysięcy. Zarówno te tańsze jak i te droższe samochody spełniają swoją podstawową główną funkcję – czyli przewożą pasażerów z punktu A do punktu B. Jednak różnica w jeździe maluchem, a mercedesem jest znacząca i każdy nawet ja (czyli osoba, która nie jest fanem motoryzacji) jest w stanie to zauważyć. Ze zdjęciami i filmami ślubnymi jest bardzo podobnie. Każdy fotograf i kamerzysta oferuje podstawową funkcję czyli rejestrację ślubu na zdjęciach lub filmach.  Jednak jedni robią to w lepszy sposób inni w gorszy, jedni robią to w sposób bardziej profesjonalny drudzy mniej. Dochodzi jeszcze kwestia bardzo ważna i nie dająca się już tak łatwo wytłumaczyć, a mianowicie styl i indywidualne poczucie estetyki i sposób patrzenia na świat, które jest unikalne i niepowtarzalne dla każdego fotografa. I ten właśnie element jest trudno wycenić, tzn. raczej trudno uzasadnić wycenę tego czynnika – bo ma to w sobie zawsze czynnik emocjonalny.

Zatem jak możecie zobaczyć, na finalną cenę pakietu ślubnego składa się wiele elementów i nie jest to związane w żaden sposób z „widzimisie fotografa”. Nasze ceny ustalamy tak, aby móc świadczyć usługi na wysokim poziomie i móc opłacić wszelkie koszty wynikające z prowadzenia tego rodzaju działalności. Oczywiście fotografia i filmowanie ślubów sprawia nam wiele radości i jest to zajęcie dające nam wiele satysfakcji niematerialnych. Jednak nie jest to tylko nasze hobby, to nasz zawód i praca z której się utrzymujemy więc musimy myśleć także z punktu widzenia ekonomicznego. Dlatego też ustalamy cennik naszych usług, który przedstawiamy potencjalnym klientom a świadczenie usług poniżej tych cen jest dla nas po prostu nieopłacalne.

CO WCHODZI W KOSZT USŁUGI FOTOGRAFII ŚLUBNEJ

dOŚWIADCZENIE I PRACA NA PEŁEN ETAT

Wyraz artystyczny

Coś co nie da się jednoznacznie opisać, a za co trzeba zapłacić – Zanim fotograf naciśnie spust migawki jego głowa przeanalizowała setki myśli i danych dotyczących tego jak to zdjęcie zrobić im bardziej trafnie fotograf dokonuje tej analizy w głowie tym lepsze zdjęcie wykonuje. I im jest lepszy w tym co robi tym jego ceny są wyższe. To tak jak z każdą kategorią produktów są na przykład telefony (przepraszam smartfony), które kosztują 300-400zł i są takie które kosztuję 2000-3000 zł. Obydwa telefony są w stanie dzwonić i mają taki sam rozmiar, jednak ten droższy jest ładniejszy wizualnie, dobrze zaprojektowany przez designera aby się świetnie prezentował już na pierwszy rzut oka a to tego jest solidniej wykonany –  i to są rzeczy za które z chęcią płacimy bo wiemy, że za wysoką jakość i dobry design i styl warto zapłacić. Dobry fotograf do zdjęć, które są rejestracją rzeczywistości dodaje to coś (cząstkę siebie) dzięki czemu na zdjęcia można patrzeć z przyjemnością i z łezką w oku, filtruje rzeczywistość przez siebie i w subiektywny sposób pokazuje ją na zdjęciach które chce się oglądać. To właśnie styl fotografii, który powinien być zgodny ze stylem patrzenia na świat danej Pary Młodej. To czy zdjęcie jest dobre czy nie to rzecz subiektywna i to, że komuś zdjęcie się nie podoba nie oznacza wcale, że zdjęcie jest złe. Dlatego tak ważne jest dopasowanie fotografa do pary młodej, aby podobnie patrzyli na świat.

Są fotografowie traktujący uwiecznianie ślubów jako zajęcie dodatkowe. Pracują na pełen etat w firmie, a zdjęciami zajmują się dodatkowo i nie jest to ich główne źródło utrzymania. Reportaż ślubne wykonują okazjonalnie i to co zarobią podczas ślubu traktują jako dodatkowy dochód. Wtedy ceny oferty mogą być niższe. Jednak tacy fotografowie często nie dysponują w pełni profesjonalnym sprzętem, a z racji tego że zdjęcia robią od czasu do czasu mają mniejsze doświadczenie w tej pracy. Nie ponoszą też wtedy takich kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednak nie mają też dużo czasu na uczenie się i rozwijanie w kierunku fotografii. Nie twierdzę, że zdjęcia takich fotografów są dużo gorsze i jeśli macie ograniczony budżet to warto poszukać fotografa, który robi zdjęcia od czasu do czasu, jednak miejcie świadomość, że może mieć to wpływ na jakość tego co otrzymacie.

Tak jak pisałam wcześniej jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z fotografią lub filmowaniem to jego ceny są niższe. Ktoś kto zajmuje się tym od kilku lat i ma duże doświadczenie w takiej pracy ma wyższe stawki. Logiczne jest, że osoba początkująca nie wykona usługi na poziomie osoby mającej większe doświadczenie – tego chyba nie muszę tłumaczyć.

Zdjęcia muszą się Wam podobać i to jest najważniejsze. To jest Wasz wybór i macie prawo do wyboru tego co jest dla Was najlepsze. Pamiętajcie jednak, że zdjęcia, szczególnie ślubne to pamiątka na całe życie i myślę, że warto dokonać odpowiedniego wyboru, kierując się estetyką a nie ceną.

Pamiętajcie też, że robienie zdjęć to coś więcej niż umiejętność przyciskania przycisku w aparacie i właśnie za to „coś więcej” płacicie pieniądze.